درباره ما     خدمات     سوالات رايج     تماس با ما


آیا امکان سفید کردن دندانهای طبیعی وجود دارد ؟

بله، سفيد كردن دندان‌ها (tooth whiteningیا tooth bleaching) پروسه ای است که با تشخیص و تجویز دندانپزشک متخصص و با استفاده از ژلهای مخصوص انجام مي‌شود و باعث تجزيه رنگدانه های موجود در دندان شده، در نتيجه رنگ طبیعی دندان چند درجه روشنتر خواهد شد .
لازم به ذکر است این روش فقط روی دندانهای طبیعی موثر است و ترمیهای همرنگ دندان و روکشها با این روش روشنتر نمی شوند . همچنین تغییر رنگهای بسیار شدید ممکن است نیاز به درمانهای تکمیلی جهت دستیابی به رنگ مطلوب داشته باشند .

 

چه عواملي باعث تغيير رنگ دندان‌ها مي‌شوند؟

تغيير رنگ‌ دنداني مي‌توانند خارجي يا داخلي باشند. در تغيير رنگ‌هاي خارجي، رنگدانه‌ها روي سطح خارجي دندان استقرار يافته اند كه با روش‌هاي پاكيزه سازي خارجي حذف خواهند شد. اما بد رنگي هاي داخلي دندان فقط با كمك روش‌هاي سفيد كردن حرفه اي قابل اصلاح هستند.

عوامل متعددی باعث تغییر رنگ دندانها می شود شایعترین آنها :

1-افزایش سن

2- نوشیدنیها مانند چای ، قهوه ، کولا، شراب قرمز، آب میوه های رنگی

3- دخانیات

4- عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

5- دارو ، بعضی از آنتی بیوتیکها مانند تتراسایکلین ، در صورتی که توسط مادر در اواخر دوره بارداري و يا در دوران کودکی ( هنگام رشد و تکامل دندانها ) استفاده شود ، می تواند باعث تغییر رنگ دندانها شود .

6- پوسيدگي دندان و پرکردگیهای قدیمی : بخصوص ترمیم‌های حاوی نقره ( آمالگام ) می تواند باعث تغییر رنگ خاکستری دندانها شود .

7- در بعضی از دندانهایی که درمان ریشه( عصب کشی ) شده اند به تدریج تغییر رنگ زرد- خاکستری مشاهده خواهد شد

8- در بعضی از دندانهای ضربه خورده ، به تدریج تغییر رنگ زرد – خاکستری مشاهده می شود .

9- بعضي از بيماري‌ها مانند يرقان شديد در دوران كودكي، لوسمي

 

سفید کردن دندانهاچگونه انجام می شود ؟

دو روش حرفه ای برای سفید کردن دندانها وجود دارد که هر دوروش با تشخیص و تجویز دندانپزشک متخصص قابل انجام است :

  روش سفید کردن در مطب(In office bleaching)   

روش سفید کردن در خانه(At home bleaching)

سفید کردن در مطب :

این روش در مطب توسط دندانپزشك متخصص و تحت نظارت مستقیم پرسنل درمانی انجام می شود . در این روش از ژلهای سفید کننده با غلظت بالا استفاده می شود. معمولاً حداقل یک جلسه 90-60 دقیقه برای انجام این روش لازم است. در بعضی افراد ممکن است تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد. در بعضی سیستمها به همراه ژل، از تکنولوژی فرابنفش یا LED جهت تسریع درعمل سفید کردن استفاده می شود. این روش سریعترین روش جهت سفید کردن دندانها میباشد.

روش سفید کردن خانگی :

این روش رایجترین و پرطرفدارترین روش سفید کردن می باشد. دندانپزشک متخصص با قالبگیری از دندانها ی بیمار یک تری شفاف نازک و انعطاف پذیر منطبق با دندانها ساخته و آن را همراه با ژل مخصوص سفید کردن در اختیار بیمار قرار می دهد. با قرار دادن ژل توسط تری روی دندانها، رنگدانه‌های دندان به تدریج تجزیه شده و رنگ دندان روشنتر می شود. مدت زمان استفاده براساس شرایط دندانی بیمار و نوع ماده مصرفی متفاوت است .

 
 
دكتر نسترن مختاري
متخصص درمان‌هاي ترميمي و زيبايي