درباره ما     خدمات     سوالات رايج     تماس با ما

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندانی قطعه ای فلزي است، که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود. ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز(دندان مصنوعي) استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدورمی گردد.

 

جنس ایمپلنت های دندانی چیست ؟‌
جنس ایمپلنت های دندانی ازفلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند، ولی اغلب ایمپلنت های دندانی از جنس تیتانیوم هستند.

ایمپلنت های دندانی از دو جزء اصلی تشکیل شده اند:

1-فیکسچر
2-اباتمنت 

فیکسچر ایمپلنت داخل استخوان قرار داردو نقش ريشه دندان را بازي مي كند. قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان روی آن قرارمی گیرد

 

چه کسانی مي‌توانند از درمان ايمپلنت استفاده كنند؟

افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند،کاندیداي ایمپلنت هستند. ایمپلنت جهت جایگزینی يك دندان تا بازسازی همه دندانها رادر بر می گیرد. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاءبه دندانهای مجاور قرار داده می شود. در مورد بیمارانی که دندانهای زیاد یا همه دندانها را از دست داده باشند، با قرار دادن چند ایمپلنت درفک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته قرار داد.در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار دادو يا در صورت درخواست بيمار با نصب تعداد بيشتر ايمپلنت پروتز ثابت براي بيمار تهيه كرد. حتی گاهي در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند، می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنهاهمان پروتز را با کمترین هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد.

چه کسانی بايد در مورد درمان ايمپلنت احتياط كنند؟

1- به افراد سيگاري توصيه مي‌شود تا ترك سيگار ايمپلنت انجام ندهندو در صورت انجام ايمپلنت بايد احتمال شكست آن را در نظر داشته باشند.

2- كساني كه ديابت دارند، حتما بايد وضعيت قندشان كنترل شود و تحت نظر پزشك معالج باشند

3- كساني كه دچار بيماري لثه هستند يا دهان‌شان محيط آلوده دارد، براي انجام ايمپلنت بايد درمان هاي لازم را انجام دهند تا عفونت‌ها كاملاً از بين برود و سپس ايمپلنت انجام شود.

4- كساني كه دچار بيماري قلبي عروقي هستند، بايد حتماً با نظر پزشك معالج قلب و عروق از اين روش استفاده كنند. البته بايد توجه داشت اين احتياط مربوط به مراقبت هاي قبل از زمان جراحي مي‌باشد و بيماري قلبي و عروقي به خودي خود مانعي براي درمان ايمپلنت نيست.

5- كساني كه پوكي استخوان دارند، بخصوص خانم‌هايي كه در مرحله بعد از يائسگي هستند، بهتر است آزمايش پوكي استخوان انجام دهند تا درصد پوكي استخوان‌شان مشخص شود و در صورت لزوم اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهند.

6- كساني كه پيوند عضو داشته‌‌اند يا تحت معالجات خاص هستند، با رعايت برخي از موازين اين عمل را انجام دهند.

7- كساني كه دچار سرطان هستند و تحت درمان‌هاي شيمي درماني، راديوتراپي و موارد مشابه قرار دارند، بايد با احتياط از اين روش استفاده كنند.

به آنهايي كه اصول بهداشتي را رعايت نمي‌كنند، توصيه مي‌شود از ايمپلنت استفاده نكنند. اين افراد در صورت استفاده از اين روش، بايد مراقبت‌هاي بهداشتي را خيلي جدي بگيرند.

 

مزاياي ايمپلنت دنداني نسبت به دست دندان و يا روكش چيست؟

از هر جنبه كه شما به آن نگاه كنيد ايمپلنت هاي دنداني يك راه حل بهتر براي جايگزيني دندان از دست رفته شما مي باشد.

- زيبايي: ايمپلنت هاي دنداني احساس و شكلي مشابه دندان هاي طبيعي دارند و كمتر كسي متوجه خواهد شد كه شما يك دندانتان را جايگزين كرده ايد. از آنجايي كه ايمپلنت هاي دنداني وارد ساختار استخوان شما مي شود از تحليل لثه و از دست رفتن استخوان جلوگيري مي كنند در حاليكه معمولاً در صورت استفاده از دست دندان يا روكش اين مشكل رخ مي دهد.

- حفظ دندان: ايمپلنت هاي دنداني نسج دندانهاي مجاور را مشابه آنچه در يك روكش اتفاق مي افتد قرباني نمي كنند. زيرا دندانهاي مجاور براي حضور آنها نيازي به تراش ندارند. به طور واضح هر چه يك دندان شما دست نخورده تر باقي بماند سود بيشتري براي حفظ بهداشت دهان شما در بلند مدت دارد.

- در بلند مدت يك ايمپلنت در مقايسه با روكش زيباتر و تميز نگه داشتن آن ساده تر مي باشد. لثه در اطراف روكش ممكن است تحليل رود و يك نقص قابل رويت را وقتي كه فلز زيرين و يا قسمت حاشيه بريج آشكار شود بر جاي مي گذارد. سماني كه بريج را در جايش نگه داشته است ممكن است شسته شده و به باكتري ها اجازه دهد كه باعث پوسيدگي دندانهايي شوند كه روكش به آنها متصل است.

انجام ايمپلنت :

با توجه به پيشرفت‌هاي صورت گرفته، ايمپلنت‌ها به چند نوع تقسيم شده‌اند. ايمپلنت بر اساس شيوه مهندسي پزشكي طراح آن مي‌تواند يك مرحله‌اي يا دو مرحله‌اي باشد.

1- ايمپلنت يك مرحله‌اي: ايمپلنت هايي هستند كه فقط يك مرحله جراحي داشته و قسمت تاجي نيز در همان جلسه نصب مي شود.

2- ايمپلنت كلاسيك يا دومرحله‌اي: در ايمپلنت هاي دو مرحله اي لثه در جلسه اول روي ايمپلنت بخيه مي شود و در مرحله بعد جراحي ساده اي انجام مي شود و قسمت تاجي روي آن بسته مي شود.

 

میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

امروزه بطور متوسط بیش از 95% موفقیت در کاشت ایمپلنت های دندانی وجود دارد.

ولی درصد میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی به موارد زیر بستگی دارد :

1- بیمار:بیمار باید از سلامت برخوردار باشد، بیماری مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن نداشته باشد. دیابت کنترل نشده ورادیوتراپی وبیماری لثه و دهان نداشته باشد. همچنین استعمال سیگار و مشروبات الکلی از عوامل محدود کننده عمل ایمپلنت می باشد.

2- دندانپزشک :دندانپزشکی که ایمپلنت را انجام می دهد باید دوره های لازم ایمپلنت را دیده باشد و مهارت و تجربه کافی در انجام ایمپلنت داشته باشد. همچنین تمام شرایط بیمار از نظر سلامت بدن و فاکتورهای مهم داخل دهانی را ارزیابی کند وبا رعایت اصول کنترل عفونت مبادرت بر انجام عمل ایمپلنت نماید.

 3- ایمپلنت:فاکتور مهم دیگر در مورد میزان موفقیت ایمپلنت مخصوصا در دراز مدت خود ایمپلنت می باشد.امروزه شرکت های سازنده ایمپلنت و قیمت انواع ایمپلنت ها بسیار متنوع است و هر کدام از کمپانیهای سازنده روی نکاتی تاکید دارند که در ساخت ایمپلنت از آن بهره گرفته اند. دندانپزشک با توجه به بودجه بیمار و مسائل تکنیکی ومزیت های ایمپلنت در محدوده قیمت مورد نظر، مبادرت به انتخاب یک سیستم می کند.در کل ایمپلنتی مناسب است که میزان جوش خوردن آن به فک، بالا باشد و میزان تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت در طول زمان کمتر باشد.
 4-مراقبتهای بعدی : بیمار نقش بسیار مهمی در طول عمر ایمپلنت و موفقیت دراز مدت آن دارد.عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و رعایت بهداشت دهان و دندانها و لثه،مراجعات منظم به دندانپزشک و اطمینان از سلامت لثه، نبود جرم دندانی و پوسیدگی در دندانهای دیگر همه و همه موفقیت دراز مدت ایمپلنت را افزایش می دهد.

 

دكتر محمد بيات

متخصص جراحي فك و صورت